Dveře (9) Kování a kliky (23) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (6)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zavírač dveří – jak jej správně vybrat?

Již z názvu je nejspíš všem patrné, k čemu takový zavírač dveří bude sloužit. Asi nikoho tedy nepřekvapí, že zavírač použijeme tam, kde chceme mít vždy dveře správně zavřené. Přestože se z konstrukčního hlediska jedná o poměrně jednoduchou pomůcku, musíme si při jejím výběru dát pozor na několik základních kritérií, které ovlivňují správnou funkci zavíračů dveří.

Zavírače – základní rozdělení

Na trhu dnes existuje několik druhů zavíračů dveří, přičemž se všechny dají zařadit do tří základních kategorií:

  • Podlahové zavírače – umisťují se na spodní část konstrukce dveří, využívají se pro svůj nenápadný design a v případech, kdy není možné využít horní části dveří
  • Dveřní zavírače s horní montáží tyto typy jsou na trhu nejběžnější, jak už z názvu vyplývá, instalují se na horní část dveřních konstrukcí
  • Integrované zavírače – velice nenápadné zavírače, které jsou zabudovány v samotných dveřích, neruší tedy celkový design dveří a jsou prostorově velmi úsporné

 

Podle čeho vybrat správný zavírač

Principem se jednotlivé samozavírače neliší, jejich hlavním úkolem vždy bude udržovat dveře zavřené. Mezi třemi základními druhy, které jsme popsali výše, si do jisté míry můžete zvolit zcela sami. Jelikož ale i samotných dveří je spousta druhů, je třeba si před koupí samozavírače zjistit několik stěžejních kritérií.

Nejprve musíte znát hmotnost a velikost dveřního křídla, umístění a polohu dveří a v neposlední řadě jejich zátěž (frekvence otevírání). Dalším klíčovým faktorem jistě bude, zda-li jsou vaše dveře umístěny v interiéru či exteriéru. Při venkovním použití bude zátěž k jejich zavírání díky povětrnostním podmínkám přece jenom vyšší, což bude třeba zohlednit také při koupi dveřních zavíračů.

Obecně platí pravidlo, že čím větší a těžší dveře, tím silnější zavírače bude třeba pořídit. Tato síla se označuje čísly 1-7, přičemž vyšší číslo znamená také silnější zavírání. Následující tabulka ukazuje všeobecné parametry dveří a k nim vhodné typy zavíračů podle normy ČSN EN 1154.

Síla zavírání

Doporučená šířka dveří

Doporučená hmotnost dveří (kg)

1

750 mm

20 kg

2

850 mm

40 kg

3

950 mm

60 kg

4

1100 mm

80 kg

5

1250 mm

100 kg

6

1400 mm

120 kg

7

1600 mm

160 kg

 

Na co si dát při výběru pozor

Pokud se chystáme dveřní zavírače upevnit na požární dveře, doporučuje se zvolit minimální sílu zavírání 3. Pokud máme dveře umístěné v exteriéru, musíme brát v potaz sílu větru a další povětrnostní podmínky. Aby tak nedocházelo k nepříjemnému nedovírání dveří, všeobecně se doporučuje zvolit vyšší sílu zavíračů, než je uvedená v tabulce.

Může se nám také stát, že budeme chtít samozavírač nainstalovat na dveře se speciální konstrukcí, přičemž k upevnění zavírače bude kromě klasického postupu třeba ještě použít speciální držadla a upevňovače. Takové doplňky samozřejmě mohou mít negativní vliv na sílu zavírání, proto se opět doporučuje volit vyšší sílu.

Například GEZE, výrobce samozavíračů, na tyto okolnosti myslí, a tak nabízí na trhu řadu zavíračů s velkým zavíracím rozpětím, které si můžete regulovat i vy sami.  Každý výrobce však samozřejmě nabízí rozdílné možnosti, ve kterých se běžný člověk nemusí hned vyznat. S konečným výběrem samozavírače by vám měli být schopni poradit na každé specializované prodejně, určitě tedy takové možnosti využijte pro případné otázky.

Cenové rozpětí

Na cenu dveřních zavíračů má vliv především jejich síla zavírání, popřípadě některé ze specifických parametrů u vybraných druhů. Všeobecně však platí, že se dá samozavírač pořídit za rozumnou cenu. Základní zavírače pořídíte řádově do tisíc korun, náročnější druhy se pak pohybují okolo 2-3 tisíc.

RájKování nabízí výhradně zavírače značky GEZE, která patří k předním výrobcům v této oblasti a je zárukou odolnosti a vysoké kvality. Nabídku naleznete na našem eshopu, kde si zvolené produkty můžete objednat až k vám domů. V případě jakýchkoliv nejasností či otázek, neváhejte nás kontaktovat na čísle +420 777 76 86 70, rádi Vám poradíme!

Jak správně vybrat zavírač dveří? Na co si dát při výběru samozavírače pozor? Mnoho užitečných informací o dveřním příslušenství najdete na RájKování.cz.

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 5% slevu na nákup!