Dveře (9) Kování a kliky (24) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (7)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Radíme: Jak měřit rozteč?

Rozteč můžeme definovat jako vzdálenost mezi středem kliky a středem otáčení vložky, což znázorňuje i první obrázek. Jinými slovy je to také rozměr, který říká, jak daleko je od sebe osa kliky a osa zámku.

Nejčastěji se můžeme setkat s roztečí o velikosti 72 mm, což je v dnešní době standardní rozměr. Také je ale používáno 90 mm a 92 mm (především u starších typů dveří) a případně v opravdu netradičních případech i 88 mm a 55 mm.

Jak rozteč změřit?

Pokud chcete kupovat novou kliku, tak byste měli v prvé řadě vědět, jaký typ kování hledáte, protože od toho se také odvíjí, jestli je nutné rozteč vůbec měřit.

·         U štítového nebo vchodového kování velikost rozteče musíte znát.

·         U rozetového kování se rozteč neurčuje, protože si můžete spodní štítek nastavit do takové vzdálenosti, jakou potřebujete. 

Samotné měření rozteče může probíhat dvěma způsoby:

1.      Podle typu kliky

Tuto metodu využijeme především v případě, kdy měníme současné dveřní kování za nové. Vždy si musíme nejdříve pečlivě určit obě osy - tedy osu kliky a osu spodního otvoru pro klíč. A teprve až si budeme jistí, že máme vše přesně nastaveno, můžeme změřit vzdálenost. Výsledky nemusí být úplně přesné, ale dají se při výběru použít.

2.      Podle zadlabacího zámku

Měření podle zadlabacího zámku je přesnější a používá se především v situaci, kdy máme nové dveře. Pokud však nejsme spokojeni s první metodou, můžeme zkusit toto měření také, a to i když máme dveře starší.

Postup je pak následující -  vysadíme z dveřního křídla zadlabací zámek, zaznačíme si opět obě osy a poté změříme vzdálenost. Tímto zjistíme rozteč a můžeme pořídit tu správnou kliku.

 

Pokud budete potřebovat pozjišťovat další detaily, tak se na mě neváhejte obrátit, rád Vám pomůžu.

 

Podívejte se také na další blogové články.

 

Ondřej Lang, ondrej@rajkovani.cz

majitel a provozovatel internetového obchodu rajkovani.cz

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 3% slevu na nákup!