Dveře (9) Kování a kliky (22) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (6)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Jenom klika nestačí, aneb co vše lze ještě ke klice pořídit?

Pokud si pořizujete úplně nové dveřní kování, možná vás bude zajímat, na co se zaměřit. Také pokud už kování máte, ale rádi byste ho nahradili novým, nebo když byste rádi své dveře trošku vylepšili, tak se vám mohou hodit informace o tom, co může být součástí dveří. V žádném případě totiž neplatí, že se vybírá jen klika.

Obvykle mají dveře mnoho různých prvků a doplňků. Některé jsou důležité z důvodu bezpečnosti a funkčnosti celého systému, jiné mají estetickou funkci a další jsou ryze praktickou záležitostí, která činní život snadnější. S čím konkrétně se často setkáváme, si nyní uvedeme, a to včetně krátké charakteristiky a obrazové ukázky. 

Zámek

Jednou ze stěžejních záležitostí je samozřejmě zámek, který by neměl chybět. Podle jeho typu vybíráme dveřníku kliku i štítek (dveřní kování), proto je vhodné vědět, jaký typ máme. Existují přitom zejména tyto tři:
 
  • dózický zámek, u kterého se používá obyčejný vylisovaný klíč
  • vložkových zámek, u kterého používá se cylindrická vložka s klíči 
  • WC zámek (zámek se spodním čtyřhranným otvorem), který se využívá především u koupelen a toalet
 

Dveřní zarážka

K interiérovým dveřím se často kupuje dveřní zarážka, které ochrání nejen kliku a dveře, ale také stěny, nábytek, okna či jiné vybavení od nechtěného poškození. Kromě toho přispívá také ke snížení hluku, neboť dveře ani okna tolik nebouchají. A v neposlední řadě má plus i v tom, že se díky ní nevíří tolik prachu. Na trhu ji můžete nalézt v různých provedeních – jak nenápadných, elegantních, obyčejných, tak i velmi kreativních.
 

Krytky na panty

Pokud máte škaredé panty, můžete si zakoupit krytky, kterými problém elegantně vyřešíte. A nebude vás to stát mnoho. Krytky na panty se hodí také tehdy, pokud chceme mít panty sladěné s klikou nebo celým interiérem. Opět můžeme vybírat z širokého sortimentu (různé barvy, velikosti a další). 
 
Specialitkou jsou pak neviditelné skryté panty. 
 
 

Cedulky s označením

V hotelech, restauracích a různých veřejných budovách se můžeme setkat u interiérových dveří s cedulkami, které slouží k lepší orientaci, kde určité místnosti nalézt. Týká se to zejména toalet a koupelen, pro které jsou charakteristické speciální cedulky s obrázkem nebo textem. Kromě toho se můžeme setkávat také s různými čísly, a to například při označení domu nebo pokoje v hotelu či pensionu. 
 
 
 

Samozavírač

U dveří, které jsou umístěné na frekventovaných místech, se často používá dveřní samozavíračjemuž se mu někdy říká zkráceně pouze zavírač. Tento mechanismus zabraňuje tomu, aby dveře při zavření bouchaly. Přispívá také k jejich delší životnosti, čímž se vložená investice může vrátit. Jeho hlavní funkce spočívá především v ochraně a zavírání dveří, je však možné nastavit dveře i tak, aby zůstaly v případě potřeby otevřené. 
 
 
 
 
 

Dveřní kukátko

U vchodových dveří jsou hojně využívaná dveřní kukátka, která umožňují zjistit, co se děje za dveřmi. Díky nim můžeme předejít vpuštění neznámého nebo nechtěného návštěvníka do bytu či domu, což může být někdy k nezaplacení. Kromě dveřních kukátek můžeme na dveřích často nalézt někdy nalézt také přídavné horní štítky (rozety), které se používají, pokud máme ve dveřích zabudované dva zámky.
 
 
 

Klepátko

Klepátka byla populární před mnoha lety, kdy ve velkém, originálním a masivním provedení zdobily většinu vchodových dveří. Dnes se s nimi můžeme opět setkat, protože ozvláštňují nejedny dveře. Není to přitom pouhá dekorace, jak se někdy může zdát. Klepátka lze samozřejmě využít místo zvonku, jejich dosah však může být menší, obzvláště pokud máme velký dům. Je proto vhodné je používat společně s domovním zvonkem.
 
 
 
 
 
 
Za tým Rájkování.cz
 

Lucie Milkovová
Správce blogu Rájkování.cz

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 5% slevu na nákup!