Dveře (9) Kování a kliky (24) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (7)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Vybírejte dveřní kliku s jistotou

Pokud byste si rádi pořídili novou kliku, ale nechcete strávit hodiny studováním různých materiálů, tak se vám určitě bude hodit pár základních informací, které k dobrému výběru pomohou a přitom tolik času nezaberou. Pojďme si proto vysvětlit pár důležitých pojmů a oblastí, se kterými se při výběru kliky můžeme shledat.

Druh kování

V dnešní době se potkáváme nejčastěji se třemi druhy kování:

Faro QR - rozetová klika na interiérové dveře - Ráj kování

Demeter - štítová klika na dveře - Ráj kování

 >> Štítové kování je v jednom celku s klikou i otvorem pro zámek. (obrázek vlevo)

 >> Rozetové kování má oddělenou část pro kliku a zámek. (obrázek vpravo

 >> Kování + madlo má na jedné straně kliku, na druhé straně je koule nebo madlo.

 

Pro interiérové kliky se nejčastěji používá štítové nebo rozetové kování. Madla či koule jsou využívána především u vchodového kování. Pro interiérové posuvné dveře se používají také madla, která jsou upravena a mají obvykle úchyt ve dveřích.

 

Rozteč

Dále je nutné znát rozteč, která patří u některých druhů kování k nejdůležitějším parametrům a u jiných je zcela zbytečná. Pokud si tedy chceme ušetřit práci, nejdřív zvolíme kování a poté se můžeme zaměřit na rozteč.

Rozteč je vzdálenost mezi osou kliky a osou otáčení klíče. Důležitá je u štítového kování, kde byste ji určitě měli znát, aby klika dobře padla k vašim dveřím. U rozetového kování není rozteč důležitá, protože díly můžete od sebe umístit do vzdálenosti, jakou potřebujete.

Nejčastěji se setkáváme s roztečí o velikosti 72 mm a 90 mm. Můžeme však narazit také na rozměr 92 mm (to především u bezpečnostního nebo vchodového kování) a případně i na jiné.  Celý článek o rozteči najdete zde.

 

Typ otvoru

Při výběru kliky je podstatné vědět i typ zámku. Opět se nám nabízí 3 hlavní druhy:

·         BB – otvor pro interiérový (dozický) klíč

·         PZ – otvor pro zámkovou cylindrickou vložku (fabku) – velmi známé

·         WC – označení pro WC sadu s vmontovaným klíčem

·         B/O – označení pro kliku bez otvoru

Typ otvoru u dveřní kliky - Ráj kování

Povrch

Samozřejmě bychom neměli opomíjet ani povrch. U kliky je pěkné, když ladí s dveřmi i okolím. Můžeme z ní však udělat i zajímavý doplněk či dominantní prvek, je to jen na nás. V dnešní době existuje hodně barev, odstínů i druhů materiálů, a to samozřejmě také v oblasti klik.

Nejčastěji se nabízí kliky v povrchové úpravě z mosazi, hliníku, chromu, niklu, nereze, bronzu a různých kombinací. V místech, kde se klika používá častěji (například chodba, vchodové dveře nebo čekárna) jsou vhodnější spíše provedení s kvalitnější povrchovou úpravou, aby se klika brzo neopotřebovala. Mezi takové konkrétně můžeme zmínit například některé provedení z nereze, kovové kliky nebo speciální kliky se zvýšenou odolnosti proti poškrábání a jinému poškození.

 

Před nákupem bychom si měli také promyslet, jestli chceme variantu klika-klika, klika-madlo nebo klika-koule. A k tomu se ujistit, na jakou stranu dveře (respektive klika) má být. Pak už nákup nebude problém, ale spíše rychlá záležitost.

 

To je pro dnešek vše, snad Vám byl článek užitečný :-)

 

Podívejte se také na další články na blogu.

 

Klára Manfrinová

-- autorka je blogerkou rajkovani.cz a tímto článkem prezentuje vlastní názor na dané téma --

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 3% slevu na nákup!