Cítíte se doma bezpečně? A co když to tak úplně není? Možná jste si nedávno koupili nový zámek a jste v pohodě, ale zabezpečení není jen o jednom zámku. Je to komplexní soubor kroků, které je potřeba projít. Položte si následujících sedm základních otázek, my vám na ně dáme ty správné odpovědi.
Kvalitní zámek s cylindrickou vložkou je základ, to vám řekne každý. Ale jak ji správně vybrat? Zajímejte se o bezpečnostní třídu zámku a vyberte si takový, který je minimálně ve třetí třídě. Bezpečnostní třída určuje kvalitu vložky a díky ní se dozvíte, zda je zámek odolný proti zlodějským technikám, jak snadno jde odmontovat nebo vylomit. Opatřit si můžete také přídavný zámek, protože každá překážka pro zloděje navíc vám může ochránit majetek.
Určitě ano. Jde sice jen o malý kousek kovu, ale právě na něm se může celý systém zabezpečení zhroutit. Klíče se dají zkopírovat, to je pro zloděje to nejjednodušší. „Většina vložek od třetí třídy výše disponuje bezpečnostní kartou. Bez ní vám žádný zámečník kopii klíče nevyrobí a zloděj má smůlu,“ říká Daniel Gregor, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY, která vyrábí zámky a klíče FAB. Podle něho je také potřeba zaměřit se na kvalitu klíče. „Může se stát, že dostanete nekvalitní klíč, proto raději vždy nakupujte u certifikovaného zámečníka,“ radí.
Na bezpečnost vašeho domova je vždy dobré pohlížet jako na celek. A k tomuto celku patří samozřejmě i dveře. V dnešní době se už prodávají speciální bezpečnostní dveře s velkou řadou prvků, přes které se zloděj nemá prakticky šanci dostat. „Usazují se do speciální zárubně a jejich součástí je i kvalitní vložka a bezpečnostní kování. Jedná se tedy o komplexní řešení,“ vysvětluje Gregor.
Projděte si celý byt či dům a jeho okolí. Kritické jsou hlavně balkony v nižších patrech a v přízemí a také okna. Například otevřená ventilačka je pro zloděje pozvánkou dovnitř. Zaměřte se také na vchody do zahrady anebo na dveře z garáže do domu. I tato místa potřebují zabezpečit tak, aby se přes ně zloděj nedostal.
Pokud došlo k samotnému vykradení, je už bohužel pozdě. Bezpečnost je třeba řešit dopředu. Máte pojištěnou domácnost? Pozorně si znovu pročtěte náležitosti smlouvy a podle toho postupujte. „Lidé často nepřizpůsobí svoje zabezpečení tomu, co mají v pojistce a potom velmi litují. Jakmile náhle nedodržíte například i drobnost, máte smůlu a pojistnou událost není možné uznat,“ popisuje Daniel Gregor.
Nejdříve si pořádně zkontrolujte, zda jsou klíče opravdu pryč. Pokud ano, tak nezoufejte, i to se dá vyřešit. Abyste měli jistotu, rozhodně je lepší vyměnit cylindrickou vložku za novou. Nikdy totiž nevíte, kdo vaše klíče našel. Existuje ale i elegantnější preventivní řešení, které vám ušetří starosti, pokud klíče ztratíte. Jedná se o takzvané zámky 2v1, které se dodávají se dvěma různými soupravami klíčů. Ztratili jste klíče z jedné soupravy? Nevadí, stačí použít klíč z druhé soupravy, protože vložka se sama překóduje na nový klíč.
Pokud si myslíte, že na noc stačí zasunout klíč do zámku a tím jste v bezpěčí, tak se mýlíte. Zloděje to nijak nezdrží a nezamčené dveře překoná za pár minut. Jedinou možností je zamykat se, a to na dva západy. Jedině to je pro zloděje opravdovou komplikací.
Potřebujete poradit? Kontaktujte nás, budeme se Vám rádi věnovat.
Více tipů a doporučení naleznete na: www.fabsk.sk
neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!
Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.
Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 3% slevu na nákup!