Jak správně čistit dveřní kliku?

Ano, většině lidí může údržba dveřní kliky připadat jako naprostá banalita, ale věřte nám, i v takových případech je třeba být ostražitý. Správně udržovaná, čistá a lesklá klika dodá celkovou záři nejen vašim dveřím, ale celé domácnosti. Pokud patříte mezi jedny z těch, kteří nedají dopustit na řádně čistou domácnost a rádi dělají dobrý dojem na případné hosty, určitě následující rady oceníte. 

Dveřní kliky se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji mezi ně patří mosaz nebo ocel, ale také stříbro nebo křišťál. Pokud však nechcete svou kliku poškodit, měli byste dbát velkého pozoru a vlastnosti jednotlivých materiálů rozlišovat. To, co platí na mosaz, nemusí totiž platit pro jiný materiál. Jak tedy bezpečně čistit dveřní kliku?

Mosaz, ocel a stříbro  

Mosaz a stříbro, nebo-li všechny kliky vyrobené z kovu. Pro takový druh je třeba navštívit speciálně zaměřený obchod s technickým vybavením. Zde by vám měli nabídnout produkt vhodný pro tento druh materiálu. Zakoupený čisticí prostředek naneste na vlhkou houbu či jemný hadřík a krouživými pohyby kliku očistěte od nečistot.

Čisticí prostředek poté nechte ještě chvilku nanesený na klice, dokud se z něj nevytvoří pěna nebo pasta podobná vosku na auto. Poté kliku očistěte suchým ubrouskem a krásná lesklá klika je k dispozici bez jakéhokoliv škrábance či povrchového poškození.

Křišťál

Pro křišťálové či podobné materiály už speciální čisticí prostředek potřebovat nebudeme. Bohatě postačí některý z univerzálních čistidel. Velký pozor ale dávejte na tzv. rozpouštědla, ačkoliv může být takový prostředek určený pro více povrchů a materiálů najednou, neměl by rozpouštěcí látky obsahovat.

Naneste tedy prostředek na kliku, ponechte jej na povrchu zhruba 1-2 minuty a řádně očistěte suchým ubrouskem či jinou čistou látkou. Pokud chcete dosáhnout lesklého efektu kliky, můžete tento proces několikrát opakovat. Hodně v tomto hledu bude záležet na tom, kdy naposledy byla vaše klika čištěna.

Potah

Některé starší typy dveřních klik mohou být ještě potažené látkou nebo kůží. V takových případech nám nejspíš o lesk kliky nepůjde. K jejímu vyčištění už bude třeba čisticích prostředků s ředícími složkami, které se buďto nanesou pod potažený materiál, popřípadě se látka z kliky vyvleče (pokud je to možné).

K takovému čištění slouží tzv. minerální liquidy, které se na povrch kliky nanesou. Vždy ale čistěte kliku v dobře větrané místnosti, nejlépe v garáži nebo venku. Většina ředidel po sobě zanechává silný zápach a dokážou být velmi agresivní. Vyvarujte se tak pošpiněným kobercům či dveřím odmontováním kliky a jejím pečlivým čištěním na bezpečnějším místě.

Přesně taková pravidla byste měli dodržovat, pokud hodláte ve své domácnosti používat zcela čistou a nepoškozenou kliku u dveří. V zásadě se nejedná o nic těžkého, stačí se držet několika zásadních pravidel, používat vybrané čisticí prostředky a držet se postupu. Možná si tedy na náš článek vzpomenete při velkých domácích úklidech. Doufáme, že vám zmiňované rady pomohly!

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 5% slevu na nákup!