Dveře (9) Kování a kliky (24) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (7)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Jak správně čistit dveřní kliku?

Ano, většině lidí může údržba dveřní kliky připadat jako naprostá banalita, ale věřte nám, i v takových případech je třeba být ostražitý. Správně udržovaná, čistá a lesklá klika dodá celkovou záři nejen vašim dveřím, ale celé domácnosti. Pokud patříte mezi jedny z těch, kteří nedají dopustit na řádně čistou domácnost a rádi dělají dobrý dojem na případné hosty, určitě následující rady oceníte. 

Dveřní kliky se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji mezi ně patří mosaz nebo ocel, ale také stříbro nebo křišťál. Pokud však nechcete svou kliku poškodit, měli byste dbát velkého pozoru a vlastnosti jednotlivých materiálů rozlišovat. To, co platí na mosaz, nemusí totiž platit pro jiný materiál. Jak tedy bezpečně čistit dveřní kliku?

Mosaz, ocel a stříbro  

Mosaz a stříbro, nebo-li všechny kliky vyrobené z kovu. Pro takový druh je třeba navštívit speciálně zaměřený obchod s technickým vybavením. Zde by vám měli nabídnout produkt vhodný pro tento druh materiálu. Zakoupený čisticí prostředek naneste na vlhkou houbu či jemný hadřík a krouživými pohyby kliku očistěte od nečistot.

Čisticí prostředek poté nechte ještě chvilku nanesený na klice, dokud se z něj nevytvoří pěna nebo pasta podobná vosku na auto. Poté kliku očistěte suchým ubrouskem a krásná lesklá klika je k dispozici bez jakéhokoliv škrábance či povrchového poškození.

Křišťál

Pro křišťálové či podobné materiály už speciální čisticí prostředek potřebovat nebudeme. Bohatě postačí některý z univerzálních čistidel. Velký pozor ale dávejte na tzv. rozpouštědla, ačkoliv může být takový prostředek určený pro více povrchů a materiálů najednou, neměl by rozpouštěcí látky obsahovat.

Naneste tedy prostředek na kliku, ponechte jej na povrchu zhruba 1-2 minuty a řádně očistěte suchým ubrouskem či jinou čistou látkou. Pokud chcete dosáhnout lesklého efektu kliky, můžete tento proces několikrát opakovat. Hodně v tomto hledu bude záležet na tom, kdy naposledy byla vaše klika čištěna.

Potah

Některé starší typy dveřních klik mohou být ještě potažené látkou nebo kůží. V takových případech nám nejspíš o lesk kliky nepůjde. K jejímu vyčištění už bude třeba čisticích prostředků s ředícími složkami, které se buďto nanesou pod potažený materiál, popřípadě se látka z kliky vyvleče (pokud je to možné).

K takovému čištění slouží tzv. minerální liquidy, které se na povrch kliky nanesou. Vždy ale čistěte kliku v dobře větrané místnosti, nejlépe v garáži nebo venku. Většina ředidel po sobě zanechává silný zápach a dokážou být velmi agresivní. Vyvarujte se tak pošpiněným kobercům či dveřím odmontováním kliky a jejím pečlivým čištěním na bezpečnějším místě.

Přesně taková pravidla byste měli dodržovat, pokud hodláte ve své domácnosti používat zcela čistou a nepoškozenou kliku u dveří. V zásadě se nejedná o nic těžkého, stačí se držet několika zásadních pravidel, používat vybrané čisticí prostředky a držet se postupu. Možná si tedy na náš článek vzpomenete při velkých domácích úklidech. Doufáme, že vám zmiňované rady pomohly!

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 5% slevu na nákup!