Dveře (9) Kování a kliky (24) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (7)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Jak si vybrat typ kování - BB, PZ, WC, B/O

Možná jste na tento problém také narazili. Vybíráte kliku a najednou po vás prodavač, internetový obchod nebo elektronický systém chce, abyste zvolili, zda má být produkt BB, PZ, WC nebo B/O. Nebo třeba zvažujete nákup kliky, takže vás tahle situace teprve potká...

V každém případě, pokud pořizujete dveřní kování, na tyto zkratky určitě narazíte a je dobré vědět nejen to, co znamenají, ale také podle čeho se správná varianta volí.

Význam jednotlivých zkratek

Dveře mohou mít různé zámky. Aby byl výběr konkrétního typu pro uživatele co jednodušší, tak získal každý druh své speciální označení. Díky tomu u každého prodejce opravdu lehce naleznete právě tu variantu, kterou potřebujete. A nemusíte pak řešit, že máte odlišné kování a zámek.

Co ale jednotlivé zkratky znamenají?

·         BB – kliky s otvorem pro klasický interiérový klíč (neboli velký dózický klíč).

·         PZ – kliky s otvorem pro zámkovou cylindrickou vložku (neboli FAB).

·         WC – kliky s pojistkou (na WC, do koupelny). Dveře se dají obvykle zamykat z jedné strany, na druhé straně je pouze pojistka. Ta se však dá v případě nouze speciálním předmětem odjistit.

·         B/O – štítek nebo rozeta bez dolního otvoru. Především u štítového kování.

Co znamenají zkratky u dveřního kování a jké máme rozety - Ráj kování

Určení správného typu

Pokud si lámete hlavu s tím, kterou variantu zakoupit, tak stačí jediné – podívejte se, jaký zámek mají vaše současné dveře. Nová klika musí typově odpovídat, aby mohl klíč zapadnout do zámku a dveře byly plně funkční. Jestli tedy máte například BB, určitě při nákupu v eshopu (nebo o prodejce) zvolte tuto variantu. A máte vystaráno.

Jestliže byste si rádi pořídili například do koupelny kliku s pojistkou, ale máte tam už jiný typ, tak rovněž nezoufejte. Když zakoupíte WC zámek (v tomto případě konkrétně takový, který má místo vložky prostor pro průchozí čtyřhran), tak můžete mít klidně i WC kování. Je to tedy jen na vás, současná situace vás nemusí limitovat. Určitě z ní ale pokaždé vycházejte!

 

Doufám, že Vám článek pomohl :-)

Podívejte se na další články na našem BLOGU nebo navštivte poradnu.

 

Ondřej Lang, ondrej@rajkovani.cz

-- autor je majitelem a provozovatelem eshopu rajkovani.cz --

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 5% slevu na nákup!