Dveře (9) Kování a kliky (24) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (7)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Jak renovovat staré dveře?

Vstupní dveře samozřejmě fungují jako základní bezpečnostní prvek v každé domácnosti, také však mnohé napoví o samotném majiteli domu či bytu. Právě proto bychom měli o jejich vzhled dbát a toto pravidlo se týká všech dveří, nejenom těch vstupních. Pokud nehodláte utrácet peníze za nové dveře, je právě pro vás vhodná možnost jejich renovace, která ze starých dveří udělá „skoro nové“.

Zvláště ve starých domech se výměna dveří zdá být zbytečnou, jelikož právě staré dveře dotváří atmosféru celého domu. Pokud navíc máte dřevěné dveře s popraskaným nátěrem, jejich renovaci zvládnete v pohodě i vy sami. Jak na to?

Dveře před renovací

Příprava dveří k renovaci

Prvně si potřebujeme nachystat veškerý potřebný materiál a nářadí. Po ruce tak budeme potřebovat kovovou špachtli, elektrickou brusku, horkovzdušnou pistoli, tmel, jemný šmirglovaní papír, štětec a barvu. Tyto věci si pečlivě nachystáme, sundáme dveře z pantu a odmontujeme z nich veškeré příslušenství. Pokud dveře sundat nejdou, nevadí. Necháme je zavěšené a prvně je zbavíme za pomocí šmirglu veškerých nečistot.

Poté musíme ze dveří odstranit starý lak. K tomu nám poslouží špachtle a horkovzdušná pistole. Princip je jednoduchý. Namíříme pistoli na lak, který v daném místě zahřeje a jde pak lehce seškrábnout kovovou špachtlí. Tímto způsobem sundáme starý lak z celé plochy. Alternativou horkovzdušné pistole je chemické odstranění laku či použití elektrické brusky, obě metody nejsou však stoprocentní a mohou se i dosti prodražit. Jako doporučená metoda tak rozhodně slouží horkovzdušná pistole.

Postup při tmelování

Dveře jsme zbavili jejich starého zašlého laku a nyní je čas na jejich opravu. Pokud ve dveřích zpozorujeme díry či praskliny, je čas použít speciální truhlářský tmel. Ten se dá buďto koupit v obchodě, nebo si jej můžeme sami doma vyrobit. Pro vlastní výrobu budeme potřebovat syntetickou pryskyřici a prachové piliny, které spolu dohromady smícháme.

Zatmelíme poškozená místa na dveřích a přečnívající kousky obrousíme elektrickou bruskou. Tu vlastně použijeme na celou plochu dveří, abychom si je připravili na proces samotného lakování a barvení. Na místa, na která bruska nedosáhla, použijeme ruční způsob šmirglovacího papíru.

Nátěr dveří

Dveře již máme krásně zarovnané a hladké. Naposledy ale zkontrolujeme jejich stav, zvláště množství prachu a nečistot z broušení, aby samotné barvení dveří mělo co nejlepší efekt. Poté můžeme provést základní nátěr. K dispozici máme vodou ředitelné barvy nebo barvy syntetické. Každé z nich mají jiné vlastnosti, avšak my doporučujeme pořízení vodou ředitelných barev. Pro dobrý výsledek se doporučují dvě vrstvy základního nátěru barvy.

Po řádném zaschnutí je na řadě lehké přebroušení dveří a nátěr povrchovou barvou. Ta ochrání dveře před povětrnostními vlivy. Opět se doporučují nanést dvě vrstvy. Necháme řádně zaschnout a naše staré dveře máme nově zrenovované.

Rady na závěr

U natírání jednotlivých vrstev barev musíme dbát na jejich délku schnutí. Ta se pohybuje okolo 12 hodin u jedné vrstvy, avšak záleží na prostředí, kde natíráme. Venku na slunku bude schnutí rozhodně rychlejší. Doporučujeme však natírat dveře v garáži či v jiném uzavřeném prostoru, kde zamezíte zanesení prachu a jiných nečistot. Pokud dodržíte všechny tyto rady a tipy, docílíte maximálního efektu hladkých a čistých dveří.

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 3% slevu na nákup!