Dveře (9) Kování a kliky (24) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (7)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Jak a čím natřít dveře?

V minulém díle jsme se na našem blogu věnovali renovaci starých dveří. Nyní toto téma ještě trochu rozvineme a zaměříme se na proces nátěru a barvení dveří. Na výběr máme dvě možnosti. Pokud se rozhodneme našim starým dveřím vdechnout nové zářivé barvy, musíme vzít v potaz, v jakém jsou stavu.

Pokud se jedná o dveře, které jsou v relativně dobrém stavu, nejsou příliš popraskané a barva na nich není zničená, bude nám stačit takové dveře pouze přetřít novým nátěrem. V opačném případě budeme muset nejdříve dveře opravit, použít truhlářský tmel k zacelení děr, broušení všech nežádoucích záhybů a další kroky, které naleznete v našem předchozím díle – Jak renovovat staré dveře.

 

Barvení dveří bez odstranění původního nátěru

Nejprve musíme dveře sundat z pantů a odstranit veškeré kování. Poté dveře pečlivě omyjeme, abychom se při následném barvení vyhnuli všem nečistotám a prachu, které by ve výsledku kazily dojem z efektu nového nátěru. Doporučuje se dveře před nátěrem ještě mírně obrousit smirkovým papírem, aby byly hladší a lepší pro samotný nátěr.

Dveře položíme do vodorovné polohy, nejlépe na nějakou podložku. Ve svislé poloze by barva nezasychala správně a vznikaly by fleky. Poté už můžeme začít natírat. Doporučuje se roztírat barvu do kříže. Můžeme použít buďto klasický štětec, nebo váleček. Barvení by mělo trvat co nejméně času, aby jednotlivé tahy barev nezanechávaly mezi sebou fleky.

Barvení dveří s odstraněním starého nátěru

Opět dveře nejprve zbavíme kování a vysadíme z pantu. Pro odstranění starého nátěru můžeme použít prakticky pouze dva způsoby. Buďto využijeme horkovzdušné pistole, anebo dáme přednost chemickému odstranění nátěru za pomocí odstraňovačů barvy v tekuté podobě nebo pastě. Nejjistější je první způsob. Horkovzdušnou pistoli namíříme na příslušné místo dveří a kovovou špachtlí rozehřátou barvu lehce sedřeme.

Tímto způsobem odstraníme nátěr z celé plochy dveří. Jedná se o jednoduchý způsob odstranění barvy, který je většinou také jistější a levnější. Při chemickém odstranění totiž může dojít k poškození samotného materiálu dveří. Při jejich používání musíme dbát zásad o bezpečnosti práci, použijeme také gumové rukavice. Po nanesení pasty či tekutiny necháme přípravek působit předepsanou dobu a po nabobtnání barvy opět setřeme špachtlí. Na konci musíme použít neutralizátor, který chemické látky zneutralizuje.

Jakou barvu zvolit?

Už jsme si popsali postup při nátěru starých dveří během obou způsobů. Jakou barvu ale použít? Prvně se musíme podívat, z jakého materiálu jsou naše dveře. Většinou se jedná o dřevěné dveře, takže použijeme barvu určenou na dřevo. Druhým důležitým faktorem, který je třeba vzít v potaz, je druh dveří, které natíráme.

Může se jednat o interiérové nebo exteriérové (vchodové) dveře. Podle toho zvolíme barvu pro venkovní či vnitřní použití. Dále už se budeme rozhodovat mezi finálním výběrem barvy.

Zde je výběr čistě na každém jednotlivci. Existují tři druhy barev – bezbarvý lak (transparentní), lak poloprůhledný (lazurovací) a neprůhledný (krycí). Jejich výběr závisí na vzhledu dveří. Pokud máme dveře již renovované a jsou na nich vidět opravy, použijeme krycí lak, který většinu úprav dokáže pod sebou schovat. Pokud naopak máme dveře po renovaci v dobrém stavu a hodláme nechat vyniknout jejich rysy, použijeme bezbarvý lak, který bude pracovat i s původním nátěrem dveří. Poloprůhledný lak je kompromisem mezi oběma možnostmi.

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 3% slevu na nákup!