Dveře (9) Kování a kliky (24) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (7)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Cylindrická vložka: Jak funguje a na co si dát při výběru pozor?

Cylindrickou vložku si možná podle jejího trochu krkolomného názvu každý z nás hned nevybaví, přesto už ji minimálně každý viděl. Neobešly by se totiž bez ní téměř žádné běžné dveře či visací zámky update blog_post set perex = FAB). Je to právě cylindrická vložka, díky které je zámek vůbec považován za zámek. Bez otvoru pro klíč by byl každý zámek jen těžko použitelným prvkem osazených dveří, jelikož by neplnil svou základní funkci.

Jak to funguje?

Každý to známe. Vložíme klíč do válečku s otvorem, pootočíme a rázem je zamknuto či odemknuto. Jen málokdo však ví, co se přesně odehrává uvnitř cylindrické vložky. Ta má uvnitř umístěná odpružená stavítka společně s blokovacími kolíky s různou výškou. Klíč pak stavítka s kolíky posouvá při vložení do optimální polohy, během které pak lze se zámkem manipulovat.

Současně s kolíky a stavítky je uvnitř cylindrické vložky umístěno i několik drážek, jejichž rozměrům musí klíč rovněž odpovídat. Zpravidla bývají ve dveřích umístěny cylindrické vložky dvě, přičemž při zasunutí klíče z jedné strany zámku se současně nedá vsunout klíč i z druhé strany.

Na co si dát při koupi cylindrické vložky pozor?

Výběr cylindrické vložky sice zpravidla probíhá jednoduše, je třeba si však dát pozor na některé parametry ovlivňující ve výsledku chod celých dveří. O jaké parametry se tedy přesně jedná?

Různé druhy cylindrické vložky

Především musíme vědět, do jakých dveří budeme chtít cylindrickou vložku pořizovat. Určitě se všichni shodneme, že typy zámků se například u bezpečnostních, vstupních dveří nebo vchodové branky dost liší. Rozdělujeme je tedy na:

1. Klasická cylindrická vložka – kancelář, dům, byt

2. Cylindrická vložka s knoflíkem – kancelář, dům, byt

3. Zkrácená cylindrická vložka – sklep, vstupní brána

Rozměr cylindrické vložky

Ačkoliv správné a přesné změření parametrů cylindrické vložky zní na první pohled složitě, ve skutečnosti vám k tomu vystačí jen dodržení pár základních pravidel a správný rozměr získáte do pár minut.

Zaprvé je třeba zjistit (změřit) přesnou tloušťku dveří, na které se vložka bude společně se zámkem osazovat. Dále je třeba získat informace a použitém bezpečnostním nebo vstupním kování na dveřích (z pravidla se jedná o kování překrytkou nebo bez překrytky). Rozměry se vždy měří od středového šroubu. Dodržením těchto tří zásadních pravidel se pak vyhnete případné reklamaci vložky či úpravě jejího rozměru.

Bezpečnostní třídy

Jedna z nemála důležitých věcí při výběru cylindrické vložky je zjištění správné bezpečnostní třídy. Ty totiž musí souhlasit jak u samotných dveří, tak ale i u příslušného kování společně se zámkem a cylindrickou vložkou. Tento výběr se rozhodně nedoporučuje podcenit.

Při výběru nesouhlasné bezpečnostní třídy vložky ke dveřím totiž riskujete její nesprávnou funkčnost. V poslední řadě pak takové dveře ani nejdou pojistit, jelikož při podpisu pojistné smlouvy musí všechny prvky bezpečnostních tříd na dveřích souhlasit.

Samotný výběr cylindrické vložky tedy není složitý, je třeba však být i v tomto případě obezřetný. Správným výběrem vložky zajistíte stoprocentní ochranu vašich dveří, přičemž stačí dodržovat pouze pár zásadních pravidel. Přejeme Vám tedy při její koupi snadný výběr!  

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 3% slevu na nákup!