Dveře (9) Kování a kliky (24) Příslušenství ke dveřím (7) Novinky (6) Inspirace (7)

10 + 1 odpovědí, jak vybrat dveřní kliku.

Zadejte Váš mail a stáhněte si PDF knížku zdarma. Více o kníze najdete zde. Zároveň díky stažení získáte přístupy ke speciální akcím, které jednou za čas zasíláme.

 

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Biometrický zámek – klíče stranou, odemykejte pomocí otisku prstů!

V tomto článku si přiblížíme poměrně nový trend ve světě zámků a odemykání dveří – biometrický zámek.

V dnešní době neustále se rozvíjejících technologií již dávno neplatí, že dveře se dají otevřít pouze pomocí klíče či karty. Stále častěji se 

začíná mluvit také o nové metodě biometrie, která se zabývá snímáním různých částí lidského těla, mimo jiné právě také otisků prstů. Odtud tedy vznikl název – Biometrický zámek. Jaké má funkce? Čím se liší od klasického odemykání dveří? Co nového přináší na trh? Následující řádky ukáží!

Nehrozí ztráta nebo odcizení

Ať už máte v domácnosti či kanceláři dveře na klasický klíč, ID kartu nebo třeba na PIN kód, jistě víte, že se vašeho jedinečného přístupu dalo zneužít. Klíče se můžou kdykoliv ztratit, či vám je v horším případě může někdo odcizit. To samé platí i pro ID kartu a PIN se dá za určitých okolností také zjistit. Jistě si dokážete představit ty nepříjemnosti spojené s řešením podobných záležitostí. Jedná se o starosti navíc, u kterých ještě v mnoha případech musíte šáhnout do své kapsy.

Nová metoda biometrie pro identifikaci uživatele na základě poskytnutí biometrických dat takové problémy vylučuje. Biometrie používá pro různé účely snímání částí lidského těla, přičemž nejčastěji se jedná o sken ruky, obličeje nebo jeho částí. Biometrické zámky používají v drtivé většině snímače otisků prstů, kde žádné odcizení a podobné nepříjemnosti nehrozí. Vaše údaje nemůže nikdo zkopírovat a dokonce ani vy sami nemůžete cizímu člověku údaje zapůjčit. Nemožnost zapůjčení, odcizení, ztráty či zapomenutí jsou tak hlavními výhodami biometrického zámku.

Unikátní design

 Biometrických zámků je nepřeberné množství a svým vzhledem se tak v mnoha ohledech liší. U některých typů byste téměř nepoznali rozdíl od běžného zámku, u dalších jsou zase rozdíly markantnější. Podobnému vzhledu biometrického zámku nahrává přítomnost klasického zámku na klíč. Ten je však k dispozici pouze k nouzovému odemknutí/zamknutí v případě, že se biometrický zámek mechanicky či jinak poškodí. Hlavním faktorem určujícím vzhled jsou především doplňkové funkce zámku, což jsou například různé technologie snímačů otisku prstů.

Výhodné pro podniky

Další velkou výhodou biometrického zámku jsou nulové náklady při rozšíření počtu lidí s přístupem do dveří. Zámky mají v sobě zabudovanou paměť, která si dokáže zapamatovat zhruba okolo 1 000 otisků prstů (závislé na konkrétním modelu), případně jiných charakterních rysů. Takový systém se vyplatí především v zaměstnání, kde tak odpadá ztrátový systém ID karet. Díky snímači otisků prstů má pak navíc každá firma jasný přehled o pohybu svých zaměstnanců po budově. Bezpečnost a snadné použití této metody navíc oceníte i v případě, že máte doma děti.

Další vlastnosti biometrického zámku

  • Automatické zamykání
  • Dočasné otevírání
  • Dočasné blokování otisků
  • Nouzové napájení
  • Záložní přístupové kódy
  • Světelná signalizace či hlasová nápověda

 

Výše popsané funkce již nemusí být obsaženy v každém modelu biometrického zámku a jeho výběr můžete přizpůsobit právě podle zmíněných vlastností. Automatické zamykání vám ušetří čas, navíc odpadá problematika zapomenutého klíče zasunutého z druhé strany zámku. Vybrané modely nabízí i možnost administrátorského či jiného režimu, podle kterého se dá zámek různě ovládat.

Biometrický zámek je samozřejmě napájen baterií, která se čas od času vybije. Pro tento případ jsou určité modely vybaveny nouzovým napájením z externí baterie pro odemknutí/zamknutí. Dalším způsobem je použití záložního klíče.

Biometrické zámky musí myslet také na případné potíže a nevýhody způsobené snímáním otisků prstů. Přestože existují modely, které rozpoznají váš otisk přes špínu, krém či rukavice, může se stát, že se například někde při sportu poraníte a snímání otisků se stane nemožným. Pro tento případ jsou zámky vybaveny záložními přístupovými kódy, které mohou být využity také pro nouzový vstup.

Za pořízení si připlatíte

Jelikož se jedná o sofistikovanou metodu přístupu do dveří, je i pořizovací cena biometrického zámku vyšší než u klasických mechanických zámků. Cena u základních modelů se v současné době pohybuje okolo 5-6 tisíc, modely poskytující nadstandartní služby jsou o poznání dražší. Pokud však často ztrácíte klíče nebo zkrátka nechcete řešit podobné problémy, určitě se pořízení biometrického zámku v konečném měřítku vyplatí. 

ještě minutku!

neodcházejte od nás s prázdnýma rukama!

Připravili jsme si pro Vás dárek v podobě
slevového kupónu na jakýkoliv nákup.

Šance se už nebude opakovat!

Prozraďte nám Vaše křestní jméno a email
a vyzvedněte si 3% slevu na nákup!